Konferencja prasowa „I edycja Kongresu Ducha Pracy Ludzkiej”

6 września 2023 obrazek_wyróżniający

W środę, 6 września br. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przy skwerze Kard. S. Wyszyńskiego 6 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „I edycja Kongresu Ducha Pracy Ludzkiej”, w której udział wziął prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN. Podczas wydarzenia ogłoszono laureatów Nagrody Społecznej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którą przyznaje IDMN oraz Fundacja SPES. Organizatorami konferencji były: Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa oraz IDMN.

Konferencja prasowa

W konferencji udział wzięli ks. inf. dr Marian Bronikowski, Prepozyt Kapituły Bazyliki Sieradzkiej pw. Wszystkich Świętych, dr hab. Paweł Skibiński, prof. UW, zastępca dyrektora IDMN, Michał Drozdek, Prezes Zarządu Fundacji SPES oraz Andrzej B. Piotrowicz, prezes zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Wspólna Europa. Konferencję poprowadził br. Zdzisław Duma z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej.

– Prawie dwa lata temu, czyli 12 września 2021 r. miała miejsce beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej. Niewielu dziś pamięta, że Prymas Tysiąclecia był jednym z pionierów współczesnych rozważań teologicznych nad pracą. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Jego najważniejsze dzieło w tej dziedzinie – „Duch pracy ludzkiej” – zostało przetłumaczone na angielski, hiszpański, niemiecki, portugalski, francuski, niderlandzki i włoski – mówił br. Zdzisław Duma podczas konferencji.

Uczestnicy konferencji w kilku słowach opowiedzieli o założeniach Kongresu Ducha Pracy Ludzkiej oraz Nagrody Społecznej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mówiono również o tym, dlaczego to właśnie Sieradz wybrany został na miejsce organizacji Kongresu, wskazując m.in. na fakt, że miasto to miało szczególny przywilej wielokrotnego goszczenia Prymasa Tysiąclecia. Podczas wydarzenia przybliżono sylwetki i ogłoszono laureatów Nagrody Społecznej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zostali nimi:

Ks. prał. Bogdan Bartołd – duszpasterz akademicki oraz proboszcz Archikatedry Warszawskiej, szczególnie zasłużony dla rozpowszechniania kultu bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ryszard Stocki – profesor psychologii zajmujący się psychologią organizacji i zarządzania, twórca teorii pełnej partycypacji w zarządzaniu, opartej na chrześcijańskiej wizji człowieka, m.in. wojtyłowskim personalizmie.

Aniela Michalska – członek Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, związana z Sekretariatem Prymasa Polski, a później Instytutem Prymasowskim Ślubów Narodu, podczas procesu beatyfikacyjnego Prymasa Stefana Wyszyńskiego została włączona w skład Trybunału Beatyfikacyjnego jako jedna z trzech notariuszy.

Katolicka Agencja Informacyjna – jedyna tego typu redakcja w tej części Europy, której misją jest informowanie o wydarzeniach związanych z działalnością Kościoła katolickiego na całym świecie, jedno z głównych źródłem informacji większości mediów katolickich i części mediów świeckich w Polsce, zarówno prasowych, radiowych, jak i telewizyjnych.

Podczas konferencji wyjaśniono również w kilku słowach, dlaczego IDMN został jednym z organizatorów gali wręczenia Nagrody.

– Chciałbym wspomnieć, dlaczego IDMN włączył się w przyznawanie Nagrody Społecznej im. Kardynała Wyszyńskiego. Głównym z powodów jest powód instytucjonalny, to znaczy naszym statutowym celem jest propagowanie dziedzictwa katolicyzmu społecznego w Polsce, w czym mieści się propagowanie dorobku i osoby tak ważnej, jak bł. Kardynał Stefan Wyszyński. W naturalny sposób uważamy, że naszym obowiązkiem, jako Instytutu jest włączenie się do wspierania, fundowania i propagowania tej nagrody – podkreślał prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN podczas konferencji prasowej.

Kongres Ducha Pracy Ludzkiej

I edycja Kongresu Ducha Pracy odbędzie się 12 i 13 września br. w Sieradzu. Podczas dwóch dni Kongresu zaplanowano 2 główne debaty i 14 debat tematycznych, które dotyczyć będą bezpośrednio doświadczeń Prymasa Wyszyńskiego w ramach teologii pracy. Organizator przewiduje, że w Kongresie weźmie udział ok. 400 osób ze wszystkich zakątków naszej Ojczyzny, w tym reprezentujących różne środowiska.

Organizatorem I edycji Kongresu Ducha Pracy Ludzkiej jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa.

Partnerami Strategicznymi Kongresu są Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Fundacja SPES.

Patronatu honorowego przedsięwzięciu udzielili: Jego Ekscelencja Krzysztof Wętkowski, Biskup Włocławski, Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Nagroda Społeczna im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

W godzinach wieczornych pierwszego dnia Kongresu odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone tegoroczne Nagrody Społeczne im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odznaczenie to przyznawane jest za szczególne zasługi w propagowaniu, rozwoju i tworzeniu myśli społecznej opartej o idee chrześcijańskie i naukę Kościoła Katolickiego oraz encykliki społeczne. Jej celem jest wspieranie rozwoju myśli chrześcijańsko-demokratycznej oraz ruchu chrześcijańsko-demokratycznego w Polsce.

Nagrodę przyznaje Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Fundacja SPES.

Korzystając z okazji pragniemy zaprosić Państwa do udziału w Kongresie Ducha Pracy Ludzkiej, który jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagane jest wypełnienia formularza rejestracji. Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie TUTAJ.

Autor: Redakcja IDMN