„Liga narodowa w zaborze pruskim i jej działacze” książką historyczną roku!

2 grudnia 2022 obrazek_wyróżniający

Książka „Liga narodowa w zaborze pruskim i jej działacze” autorstwa Adama Wątora i Tomasza Sikorskiego, która ukazała się nakładem IDMN oraz Wydawnictwa Neriton, zdobyła pierwsze miejsce w 13. edycji konkursu “Książka Historyczna Roku” w kategorii książka naukowa. Wyniki ogłoszono podczas uroczystej gali w siedzibie Telewizji Polskiej w czwartek, 1 grudnia br.

„Liga narodowa w zaborze pruskim i jej działacze” z nagrodą!
W tegorocznej edycji konkursu na „Książkę Historyczną Roku” w kategorii książka naukowa decyzją jury nagrodę otrzymała „Liga narodowa w zaborze pruskim i jej działacze” autorstwa Adama Wątora i Tomasz Sikorskiego. Publikacja ukazała się nakładem IDMN oraz Wydawnictwa Neriton.

Historycy, jeżeli są nagrodzeni za pracę, która trwa kilka lat, mogą być w pełni usatysfakcjonowani. Myślę, że ta książka będzie również z odpowiednim odbiorem czytana przez wszystkich zainteresowanych dziejami Polski XX w. Ale dzieło autorów byłoby tylko częściowe bez inicjatywy takiej jak pomoc ze strony Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wydawnictwa Neriton, które wsparły tę naszą inicjatywę – powiedział prof. Adam Wątor podczas uroczystej gali wręczenia nagród.

Jednocześnie książka zastępcy dyrektora IDMN, prof. Pawła Skibińskiego, pt. „Odnowa tej Ziemi. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Czerwiec 1979” wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy zdobyła nagrodę publiczności i wyróżnienie w tej kategorii.

Wydaje mi się, że nie jest to wyróżnienie tylko dla mnie, ale też dla tego wydarzenia, które opisałem i mam nadzieję, że świadczy to o tym, że czytelnicy doceniają fakt, że można coś jeszcze powiedzieć o tak, wydawałoby się, znanej postaci, jak Jan Paweł II – powiedział prof. Paweł Skibiński podczas uroczystej gali wręczenia nagród.

Wyróżnienie otrzymało także wydawnictwo źródłowe „Dialog należy kontynuować…” opracowane przez dr. hab. Filipa Musiała oraz prof. Rafała Łatkę, pracownika naukowego IDMN.

O nagrodzonej książce
W swojej liczącej ponad 700 stron publikacji autorzy wszechstronnie przedstawili dzieje Ligi Narodowej w zaborze pruskim, wykorzystując przy tym bardzo zróżnicowany materiał źródłowy i literaturę przedmiotu. Znaleźć w niej można zarówno opisy organizacji krzewiących polskość, mniej znanych środowisk np. śpiewaczy czy ruchu abstynenckiego, znajdujących się pod wpływem Ligi, ale także biografie poszczególnych „siłaczy” i „siłaczek”, którzy w walkę z polityką germanizacyjną włożyli ogrom patriotycznego wysiłku i pracy.

„Książka Historyczna Roku”
Organizatorami konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrody im. Oskara Haleckiego są Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury. Ideą konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski w XX wieku oraz promowanie czytelnictwa książek historycznych. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku, najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku, najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Autor: Redakcja IDMN