Ogólnopolska konferencja naukowa „II pielgrzymka Jana Pawła II do Polski: nauczanie, przebieg, efekty” z udziałem przedstawicieli IDMN

15 czerwca 2023 obrazek_wyróżniający

W środę, 14 czerwca br. w Instytucie Historii UKSW przy ulicy Wóycickiego 1/3 w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „II pielgrzymka Jana Pawła II do Polski: nauczanie, przebieg, efekty”, w której wziął udział prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN oraz prof. Rafał Łatka, pracownik naukowy IDMN.

Zgromadzonych historyków powitali na miejscu dziekan Wydziału Nauk Historycznych UKSW, ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk oraz dyrektor Instytutu De Republica prof. dr hab. Andrzej Przyłębski. Konferencja składała się z czterech paneli, podczas których analizowano tytułowe zagadnienie z różnych perspektyw. Pochylono się między innymi nad postawą władz PRL wobec tej wizyty Ojca Świętego, chronologicznie prześledzono także kolejne jej etapy, według poszczególnych polskich miejscowości. Zwieńczeniem wydarzenia był panel dyskusyjny, podczas którego rozważano kwestię stanu badań nad biografią Jana Pawła II.

W obradach wziął udział prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN, mówiący o II wizycie Jana Pawła II w Polsce jako elemencie biografii Ojca Świętego oraz o przebiegu pielgrzymki w Warszawie oraz Niepokalanowie, który uczestniczył w dyskusji kończącej konferencję.

– Z czym my się mierzymy? Mierzymy się z wydarzeniem prawdopodobnie nie tak istotnym jak to z 1979 roku, ale ważnym, które zasługuje na ujęcie monograficzne, co pozwoli nam wyjść z pułapki konieczności pisania o pontyfikacie, jako o pewnej całości. Mam nadzieję, że szczegółowe badania monograficzne nad tą pielgrzymką pozwolą posunąć się do przodu i pozwolą nam odpowiedzieć na niektóre zagadnienia, które zasygnalizowałem jako pytania – powiedział prof. Paweł Skibiński podczas konferencji.

Referat zatytułowany „Negocjacje” wygłosił także prof. Rafał Łatka, współpracownik IDMN.

– Przebieg negocjacji związanych z II wizytą Jana Pawła II do ojczyzny pokazał determinację episkopatu i Ojca Świętego zmierzającą do zorganizowania wizyty. Dzięki dokumentacji kościelnej mamy wgląd w to, w jakich aspektach strona kościelna byłaby w stanie ustępować, a z drugiej strony mamy dwulicową postawę władz komunistycznych, które z jednej strony chciały odwlec wizytę jak najdalej w czasie, a z drugiej strony wyciągnąć z niej ewidentne korzyści – powiedział prof. Rafał Łatka podczas konferencji.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytut De Republica.

Zapis wideo referatów dostępne są na naszym kanale YouTube:

Referat prof. Skibińskiego:

Referat prof. Łatki:

Autor: Redakcja IDMN