Orszak Dziejów 2021 już za nami!

13 września 2021 obrazek_wyróżniający

W sobotę, 11 września br. na Krakowskim Przedmieściu i Placu Zamkowym w Warszawie miał miejsce Orszak Dziejów 2021. Odbył się on pod hasłem „Wolni jak orły”. W wydarzeniu wziął udział dyrektor IDMN prof. Jan Żaryn oraz zastępca dyrektora IDMN prof. Paweł Skibiński.

W sobotnie popołudnie kilkadziesiąt postaci historycznych – władców, poetów, duchownych, odkrywców – przemierzyło dzisiaj w barwnym korowodzie Krakowskie Przedmieście w Warszawie! W ten wyjątkowy sposób pragnęliśmy ukazać piękno polskiej historii w przeddzień beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Oni wszyscy, bez wyjątku, byli polskimi patriotami. Umiłowali Boga i Ojczyznę. Ta miłość do Boga i Ojczyzny jest naszym wewnętrznym kanonem polskości. Uczmy się i radujmy z tego, że możemy z tej nauki wynieść coś dla nas, co przyda nam się w naszym życiu – powiedział podczas finału Orszaku Dziejów 2021 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

W samym Orszaku nie zabrakło postaci bł. Matki Róży Czackiej i bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O jego życiu i działalności został zaprezentowany spektakl na scenie przy Zamku Królewskim w Warszawie.

W organizację Orszaku Dziejów 2021 włączyło się wielu wolontariuszy, harcerzy oraz całych rodzin.

– Wydarzenie tworzą rodzice, którzy chcą swoje dzieci uczyć historii i chcą ją przekazać w radosny sposób, dać im szansę na bezpośredni kontakt z postacią historyczną – podkreśla Anna Murawska, organizator i reżyser Orszaku Dziejów.

Orszakowi Dziejów towarzyszyła Gra Miejska dla rodzin, dotycząca najważniejszych wydarzeń i postaci z historii Polski oraz postaci samego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Organizatorami Orszaku Dziejów był Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz UKS „Żagle”. Partnerami wydarzenia zostali: Instytut Pamięci Narodowej, Zamek Królewski w Warszawie, szkoły Stowarzyszenia Sternik, SP i LO Sióstr Nazaretanek oraz Skauci Europy.

[envira-gallery id=”6160″]

Autor: Redakcja IDMN