Orszak Dziejów 2022 za nami!

6 czerwca 2022 obrazek_wyróżniający

W niedzielę, 5 czerwca 2022 r., o godz. 18:00 w Warszawie przeszedł drugi Orszak Dziejów. Tym razem odbył się on pod hasłem „W blasku historii”. W wydarzeniu, którego organizatorem był Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Uczniowski Klub Sportowy „Żagle”, wziął udział zastępca dyrektora IDMN, prof. Paweł Skibiński.

Orszak Dziejów po raz drugi
Orszak Dziejów to wydarzenie kulturalne i edukacyjne, którego celem jest nauka historii Polski przez teatr i zabawę oraz przybliżenie wybitnych postaci z dziejów naszej Ojczyzny. To wielkie święto, na które przybywają całe rodziny, by wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas oraz ukazywać piękno polskiej tradycji i historii kolejnym pokoleniom.

– Jest to doskonała okazja do tego, byśmy lepiej poznali naszych wielkich bohaterów, czasami nieco zapomnianych, którzy pokazują nam w którą stronę iść nawet w niełatwych czasach – powiedział zastępca dyrektora IDMN, prof. Paweł Skibiński w trakcie Orszaku Dziejów 2022.

Orły, królewskie korony i szyb naftowy
W korowodzie historycznym, który przeszedł od Pomnika Kopernika pod kościół Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, wzięło udział ponad 100 postaci w strojach z epoki. Wśród nich królowie, poeci, święci i naukowcy – od Mieszka I do Jana Pawła II. Wśród nich szczególne miejsce zajmował wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

„Wyprawa po światło”
Po przemarszu na scenie odbył się spektakl Teatru Biedronka pt. „Wyprawa po światło” wg scenariusza Anny Murawskiej. Spektakl opowiadał o życiu i dziele Ignacego Łukasiewicza, ukazał przełomowy moment w dziejach świata będący narodzinami przemysłu naftowego.

Polonez Wszech Czasów i inne atrakcje
Na zakończenie postacie historyczne wraz z widzami zgromadzonymi na placu przy kościele Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zaprosili widzów i przechodniów do Poloneza Wszech Czasów. Podczas całego wydarzenia była również okazja do wzięcia udziału w Historycznej Grze Miejskiej na podstawie plansz rozmieszczonych na trasie przemarszu. Na uczestników gry czekały atrakcyjne nagrody. Najmłodsi mogli wziąć udział w zabawie: „Poznaj postać z każdej epoki” i zbierać naklejki do naklejenia na folder od postaci z różnych epok.

Organizatorami Orszaku Dziejów 2022 był Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Uczniowski Klub Sportowy Żagle.

Darczyńcami byli: Fundacja KGHM Polska Miedź oraz Fundacja PGNiG w ramach programu „Rozgrzewamy polskie serca”, a partnerami: Fundacja Siempre Insieme, Instytut Pamięci Narodowej, Przedszkole i Szkoły Strumienie i Żagle Stowarzyszenia Sternik, Niepubliczne Liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie, Niepubliczne Przedszkole – Ochronka im. Bł. Edmunda Bojanowskiego Sióstr Służebniczek NMP, Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Magdalence, Skauci Europy, Fundacja Mama i Tata, Teatr Biedronka, firma Asfalt na Zimno oraz firma Sante.

Autor: Redakcja IDMN