Pierwsze szkolenie dla katechetów zorganizowane przez ORE i IDMN już za nami!

8 listopada 2022 obrazek_wyróżniający

W ubiegły weekend, 5 i 6 listopada br., w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 odbyło się pierwsze z cyklu szkolenie dla katechetów zorganizowane w ramach współpracy IDMN z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Kościół Katolicki a kultura i oświata w Polsce”. W szkoleniu wziął udział m.in. prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN.

Nie tylko w Centrum
Na szkolenie składały się zarówno zajęcia prowadzone w formie warsztatowej, jak i wykłady. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN, prof. Radosław Lolo z Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz ks. dr. Michał Kwitliński. Oprócz zajęć w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20, w ramach kursu odbył się także spacer po Archikatedrze św. Jana w Warszawie, którego celem było ukazanie kościoła jako przestrzeni polskiego przekazu kulturowego.

„Kościół Katolicki a kultura i oświata w Polsce”
Podczas spotkania uczestnicy rozważali przede wszystkim kwestie miejsca Kościoła w polskim życiu kulturalnym i oświatowym. Przyjęto bardzo szeroką perspektywę chronologiczną, od średniowiecza aż do II wojny światowej. Zagadnienia omawiano na podstawie różnorodnych źródeł, w tym prasy katolickiej oraz dzieł sztuki. Oprócz rozważań z dziedziny historii warsztaty obejmowały także omówienie wprowadzających zagadnień z historii sztuki, dotyczących relacji między sztuką sakralną a polskim dziedzictwem kulturowym i tożsamością narodową.

Efekt współpracy
Szkolenie odbyło się w ramach cyklu wydarzeń dla nauczycieli historii, muzyki oraz katechetów, które odbywać się będą w Centrum Edukacyjnym IDMN do końca listopada. Inicjatywa zrealizowana została w ramach współpracy, nawiązanej przez IDMN z Centrum Rozwoju Edukacji w lipcu ubiegłego roku. W planach jest już przygotowywanie następnych wspólnych projektów edukacyjnych, również tych doskonalących kompetencje nauczycieli. Jednocześnie zachęcamy do udziału w kolejnych szkoleniach, które aktualnie mamy w ofercie. Udział jest darmowy, a uczestnicy po odbyciu szkolenia mogą liczyć na otrzymanie zaświadczenia potwierdzającego udział.

Więcej informacji o szkoleniach

Autor: Redakcja IDMN