Piknik historyczno-edukacyjny z okazji 149. rocznicy urodzin gen. Józefa Hallera z udziałem dyrektora IDMN

14 sierpnia 2022 obrazek_wyróżniający

W sobotę, 13 sierpnia br., na placu im. gen. Józefa Hallera w Warszawie odbył się piknik historyczno-edukacyjny z okazji 149. rocznicy urodzin „Błękitnego Generała”. W wydarzeniu wziął udział prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN. Piknik został zorganizowany przez Fundację „Dumni z Polski”, Grupę Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi” oraz Formację Patriotyczną im. Kazimierza Wielkiego. Przedsięwzięcie swoim patronatem objął m.in. IDMN.

Uroczystości z okazji 149. rocznicy urodzin gen. Józefa Hallera na placu jego imienia rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej postać generała. Wziął w nich udział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.

– Generał Józef Haller był człowiekiem religijnym, był patriotą, był człowiekiem, który wiedział, w jakich okolicznościach, kolejnych etapach życia ojczyzny potrzebuje ona Polaków na miarę swoich czasów. Dzisiaj są także czasy, które wymagają Polaków na ich miarę. Oby takich postaci, jak generał Haller było w naszej współczesności jak najwięcej – powiedział prof. Jan Żaryn podczas wydarzenia.

Podczas pikniku zaprezentowano sprzęt i wyposażenie używane przez żołnierzy polskich 1920 roku. Odbył się także pokaz mundurów wojsk polskich z lat 1914-1920.

Partnerami wydarzenia byli Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, Solidarność Walcząca oraz Warszawski Klub Gazety Polskiej.

Autor: Redakcja IDMN