Premiera filmu Pawła Woldana „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I”

14 września 2022 obrazek_wyróżniający

We wtorek, 13 września br. w Kinie Iluzjon w Warszawie odbyła się premiera filmu w reżyserii Pawła Woldana pt. „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I”. Film jest owocem współpracy Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. Wydarzenie było jednym z punktów kampanii #BezPrzedawNIEnia.

Losy narodu i Kościoła na ekranie
Wydarzenie w Kinie Iluzjon otworzyła pani Małgorzata Matuszewska, zastępca Dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego ds. Produkcji, która powitała gości przybyłych na premierę. Po niej słowa powitania i krótkiego wstępu skierował do zgromadzonych prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego oraz konsultant historyczny filmu.


– Niemcy zgotowali nam podczas okupacji los straszliwy. Ten film pokazuje, że ten los straszliwy dzielił kościół z narodem, naród z kościołem. Nie można rozdzielić tych dwóch bytów. Kościół katolicki jest integralną częścią narodu i jego losy są integralną częścią losów narodu polskiego – mówił podczas premiery dyrektor IDMN.

Do obejrzenia filmu zaprosił także sam reżyser Paweł Woldan, który podkreślił, że film jest hołdem złożonym ofiarom II wojny światowej, ale także bohaterom kościoła katolickiego tego czasu.

„Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I”
To fabularyzowany dokument, opowiadający o losach kościoła katolickiego w Polsce po agresji Niemiec 1 września 1939 r. W filmie przedstawiono historię duchowieństwa i wiernych w trudnym czasie wojny i okupacji, ze szczególnym uwzględnieniem roli hierarchów takich jak kardynał August Hlond czy arcybiskup Adam Sapieha. Autor filmu szczególną uwagę zwrócił na politykę okupacyjną Niemiec i jej wymiar wobec kościoła katolickiego – grabieże kościołów, profanacja miejsc i symboli świętych oraz eksterminacja duchownych.

Nie pominięto także omówienia stosunku kościoła katolickiego do władz okupacyjnych i ogólnie pojętej, zbrodniczej polityki III Rzeszy. W filmie wykorzystano materiały archiwalne z września 1939 r. oraz z całego okresu II wojny światowej.

Scenariusz i reżyseria: Paweł Woldan
Muzyka i wykonanie: Andrzej Krauze
Komentarze historyczne: prof. Jan Żaryn, Paweł Woldan
Konsultacja: prof. Jan Żaryn, Jacek Macyszyn, Mieczysław B. Voght
Produkcja: Monogram studio Sp. z o.o.
Koprodukcja:
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego
Film współfinasowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Autor: Redakcja IDMN