Spotkanie promocyjne książki Karola Huberta Rostworowskiego „Czerwony Marsz. Pisma wybrane”

7 kwietnia 2022 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 31 marca br., w Centrum Edukacyjnym IDMN odbyło się spotkanie promocyjne książki Karola Huberta Rostworowskiego, „Czerwony marsz. Pisma wybrane”. Spotkanie poprowadził dr Mateusz Werner, wzięli w nim udział prof. Jacek Bartyzel, Paweł Milcarek i Rafał Węgrzyniak.

Promocja na Andersa 20

Wydarzenie zostało zorganizowane przez IDMN oraz Wydawnictwo Dębogóra w Centrum Edukacyjnym IDMN. Wśród zaproszonych gości był prof. Jacek Bartyzel, autor przedmowy do książki „Czerwony marsz. Pisma wybrane”, ale także Paweł Milcarek, filozof i redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”, Rafał Węgrzyniak, aktor i historyk teatru oraz prowadzący spotkanie – dr Mateusz Werner, filozof kultury i eseista. Wydanie książki dofinansowano ze środków IDMN w ramach Funduszu Patriotycznego.

Kontrowersyjny wybór
Podczas spotkania poruszono kwestię nieoczywistego wyboru dramatów w promowanej książce, zawierającej nie tylko najwybitniejsze utwory Rostworowskiego, ale także dramaty niedocenione, które nigdy nie doczekały się wystawienia. Jest to m.in. Czerwony marsz, jeden z ciekawszych scenariuszy teatralny, obnażający bezsens rewolucji i stanowiący też jasną manifestację postawy ideowej autora.

– To, co Rostworowski pokazał, jest standardem myślenia kontrrewolucyjnego. Zarówno ukazanie rewolucji jako upiornego panopticum, w którym giną nie tylko ofiary niewinne, ale także sami rewolucjoniści, jak i tego, że Rostworowski nie patrzy bezkrytycznie na ancien régime, bo to wbrew temu, co niektórzy sądzą, też jest standardem myśli kontrrewolucyjnej – powiedział prof. Jacek Bartyzel podczas spotkania promocyjnego.

Zapomniana twórczość
Rostworowski był dramaturgiem, poetą, muzykiem, publicystą politycznym, członkiem Ligi Narodowej oraz radnym miejskim z ramienia SN. Wartości, którymi się kierował, nie wpisywały się w dyskurs władz komunistycznych, co sprawiło, że jego twórczość odsuwana była w cień przez wiele lat. Podczas spotkania goście poruszyli również kwestię recepcji jego postaci i twórczości w okresie PRL, gdy starano się zatrzeć po nim pamięć i zniekształcić jego twórczość.


– Wyrok siłami bardzo konsekwentnie działającej władzy, mającej świadomość, że kultura cokolwiek powiedzieć może na drugim planie w stosunku do stosunków ekonomicznych, ale ma swoją ogromną rolę, to znane nam dzisiaj okólniki, które usuwają konkretnych autorów – powiedział Paweł Milcarek podczas spotkania promocyjnego.


Z zapisem nagrania ze spotkania promocyjnego można zapoznać się na kanale IDMN w serwisie YouTube.

Autor: Redakcja IDMN