Wykład Marka Dyżewskiego „Poloneza czas poznać” w Centrum Edukacyjnym IDMN

10 grudnia 2022 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 8 grudnia br., w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie, odbył się wykład pt. „Poloneza czas poznać” wygłoszony przez Marka Dyżewskiego, muzyka, publicystę i wykładowcę akademickiego. Wydarzenie otworzył prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN. Wydarzenie sfinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach „Programu Wsparcia Edukacji”.

Wykład odbył się w ramach zadania „Mozaika Niepodległości” w 250. rocznicę I rozbioru Polski. Spotkanie otworzył prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN. Marek Dyżewski opowiadał uczestnikom o tajnikach i historii naszego tańca narodowego oraz jego dziejowej roli.

– Ten wykład czerpie tytuł z „Pana Tadeusza”, tam jest fraza poloneza czas zacząć, natomiast ja nadałem tytuł w postaci zamiennika poloneza czas poznać, w tym sensie, że my właściwie nie mamy świadomości, jak znaczącą rolę od upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów odgrywał polonez – powiedział na wstępie swojego wykładu Marek Dyżewski.

Poruszono między innymi kwestie przemian poloneza w kolejnych wiekach oraz jego adaptacji w czasach współczesnych. Wykład wzbogacony był o liczne przykłady muzyczne.

– (…) polonezy dosłownie wysypały się od ostatniej dekady XVIII wieku i swoimi tekstami oraz szatą muzyczną krzepiły ducha narodu, wzmacniały uczucia patriotyczne i były tym blaskiem, który pozwalał jakoś przeżyć Polakom rozbiorową noc – dodał prelegent.

Marek Dyżewski to polski muzyk, publicysta oraz wykładowca akademicki. Był inicjatorem, kierownikiem i jurorem wielu przedsięwzięć artystycznych. Zarówno na antenie telewizyjnej jak i radiowej komentował największe odbywające się w Polsce międzynarodowe imprezy muzyczne. Autor poetycznych przekładów literatury obcojęzycznej na język polski. Od wielu lat jako dziennikarz zajmuje się publicystyką radiową i telewizyjną. Współpracuje m. in. z Polskim Radiem i Radiem Maryja.

Autor: Redakcja IDMN