Wystawa IDMN: „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”

2 stycznia 2023 obrazek_wyróżniający

Zapraszamy na przygotowaną przez IDMN wystawę pt. „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”. Będzie można ją obejrzeć od 13 stycznia do 6 lutego br. w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie. Wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny.

O wystawie
Wystawa „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu” przygotowana została przez Dział Dokumentacji IDMN. Jej twórcy wykorzystali materiały zgromadzone w archiwum naszego Instytutu, w którym znajduje się wiele dokumentów dotyczących dzieciństwa. Wśród nich prezentujemy korespondencję, fragmenty dzienników, szkolnych zeszytów, rysunków, czy map.

Nasze najnowsze dzieło „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu” to wystawa opowiadająca o dzieciach, o młodych ludziach, którzy wychowywali się i dojrzewali od końca XIX w. do połowy wieku XX – powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Na wystawie zaprezentowana zostanie perspektywa dzieci i młodzieży na takie zagadnienia, jak światopogląd, wiara, relacje międzyludzkie, codzienność, rozrywka i kultura, czy edukacja. Oprócz dokumentacji oddającej głos samym dzieciom przedstawione zostaną także fotografie i oficjalne dokumenty, które obrazują włączanie dzieci do wspólnoty społecznej, narodowej, religijnej, szkolnej.

Do stworzenia wystawy wykorzystano materiały pochodzące m.in. z kolekcji Tadeusza Strumiłły, Onufrego Bronisława Kopczyńskiego, Władysława Gałki, Jerzego Kurcyusza, Emilii Gromnickiej zd. Godlewskiej, Zespołu Romana Dmowskiego z Muzeum Niepodległości oraz kolekcji Rodziny Grabskich.

To są niezwykle cenne dokumenty, zdjęcia, korespondencje, dzienniki, fragmenty wspomnień. Niewątpliwie ubogacają one całą wystawę i dają sposobność, żeby zainteresowały się nią zarówno osoby dorosłe, jak i same dzieci oraz młodzi ludzie – podkreślił dyrektor IDMN.

Cel wystawy

Ekspozycja ma na celu ukazanie przemyśleń, emocji, wyzwań, rozterek, lektur, a także tego wszystkiego, co miało wpływ na ukształtowanie Polek i Polaków na ludzi, którzy przysłużyli się Ojczyźnie na różnych polach działalności. Jednocześnie wystawa eksponuje takie elementy dzieciństwa, które wspólne są po dziś dzień, obrazując tym samym wspólnotę tożsamościową trwającą przez pokolenia.

Nie tylko wystawa
Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia w naszym Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie, skierowane w szczególności do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale także rodzin z dziećmi m. in.:

Wykład „Władysław Przanowski – życie i działalność twórcy Państwowego Instytutu Robót Ręcznych” 19 stycznia br. o godz. 17:00.

Warsztaty „Rodzinna sobota – gry i zabawy międzywojenne” – 28 stycznia br. o godz. 11:00. Liczba miejsc ograniczona! Zapisy: media@idmn.pl.

Warsztaty string artu  –  23/24/27 stycznia br.

W terminie wystawy istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji tematycznych dla grup ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt: media@idmn.pl.

Wystawa IDMN: „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”
13 stycznia-6 lutego 2023 r.
Centrum Edukacyjne IDMN, ul. Andersa 20 w Warszawie
Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota: 10.00-18.00.
Koncepcja i teksty plansz: Klara Sakiewicz, Paulina Rosa
Opracowanie graficzne: Michał Czartoszewski
Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

Autor: Redakcja IDMN