Zapraszamy na spotkanie promocyjne najnowszej książki Wacława Holewińskiego „Cieniem będąc, cieniem zostałem”!

27 marca 2023 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 30 marca br. o godz. 18:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie odbędzie się spotkanie promocyjne najnowszej książki Wacława Holewińskiego „Cieniem będąc, cieniem zostałem”, którego organizatorem jest Wydawnictwo LIRA. Serdecznie zapraszamy!

Książka autorstwa Wacława Holewińskiego opowiada historię Karola Jaroszyńskiego, który wygrywając w Monte Carlo równowartość 774 kilogramów złota w przededniu I wojny światowej został jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Losy Jaroszyńskiego umieszczone są tle najważniejszych wydarzeń pierwszych dekad XX wieku i stają się pretekstem do szerszych rozważań nad losami polskiej państwowości. Pomimo zasług m.in. na polu gospodarczym czy patriotycznym, postać głównego bohatera pozostaje zapomniana w zbiorowej świadomości, autor książki podkreśla więc także potrzebę przywrócenia pamięci o Jaroszyńskim Polakom.

– Nie napisałem biografii, to powieść. Wielu kart, wielu zagadek z życia mego bohatera nie da się już rozwikłać. Niektóre fakty zapewne ujrzą jeszcze światło dzienne. Ale wydaje się, że czas najwyższy, aby powrócił, aby pamięć o tym wybitnym Polaku była pamięcią powszechną – pisze w „Posłowiu” autor książki, Zbigniew Holewiński.

Autor książki to pisarz, prawnik, redaktor, działacz opozycyjny i więzień polityczny w PRL. Zbigniew Holewiński jest twórcą wielu powieści, dramatów, słuchowisk radiowych, a także laureatem licznych nagród literackich, w tym Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Spotkanie organizowane jest przez Wydawnictwo LIRA, którego nakładem ukazała się powieść „Cieniem będąc, cieniem zostałem”. Poprowadzi je Barbara Schabowska, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza. Wydarzenie urozmaicą także fragmenty premierowej powieści odczytywane przez Andrzeja Mastalerza. Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej jest partnerem wydarzenia.

Autor: Redakcja IDMN