[ZAPROSZENIE] Spotkanie promocyjne książki K. H. Rostworowskiego „Czerwony marsz. Pisma wybrane”

28 marca 2022 obrazek_wyróżniający

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej wraz z Wydawnictwem Dębogóra zaprasza na spotkanie promocyjne książki „Czerwony marsz. Pisma wybrane” Karola Huberta Rostworowskiego. Autor dał się poznać jako dramaturg, poeta, muzyk i publicysta polityczny. Dzieła takie jak „Judasz z Kariothu”, „Kajus Cezar Kaligula” i „Niespodzianka” należą do klasyki polskiego dramatu. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 31 marca br., o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym IDMN.

Rostworowski był aktywnym działaczem politycznym. Przed I wojną światową był członkiem Ligi Narodowej przed 1914 r. Po jej wybuchu przeniósł się na stałe do Krakowa, gdzie latach 1934-1937 pełnił funkcję radnego miejskiego z ramienia Stronnictwa Narodowego.

Zbiór dramatów opublikowany przez Wydawnictwo Dębogóra zawiera dzieła: „Judasz z Kariothu”, „Kajus Cezar Kaligula”, „Miłosierdzie”, „Niespodzianka”, „Don Kiszot za kulisami”, „Czerwony Marsz”. Autor przedmowy, prof. dr hab. Jacek Bartyzel, tak ocenił dorobek dramaturga:

Twórczość Karola Huberta Rostworowskiego jest nadal zapomniana i przemilczana ze względu na wrogi stosunek do tych zasad i wartości, które reprezentował: ortodoksyjnego katolicyzmu, ascetycznej moralności, patriotyzmu, idei narodowej, postawy kontrrewolucyjnej. W gruncie rzeczy milczący „zapis” na Rostworowskiego wynika z powodu tych samych „grzechów”, które obciążały jego hipotekę za czasów komunizmu, a które wyliczała Maria Czanerle: „arystokrata i polityk najbardziej wstecznego obozu, aktywny szermierz chrześcijańsko-narodowej ideologii”. Pozostaje mieć nadzieję, że niniejsze wydanie obszernego wyboru dramatów, przełamie tę złą passę i przywróci dzieło „brata Huberta” współczesnej polskiej kulturze.

Spotkanie promocyjne książki odbędzie się w czwartek, 31 marca o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie. W panelu dyskusyjnym udział wezmą: prof. dr hab. Jacek Bartyzel, Paweł Milcarek oraz Rafał Węgrzyniak. Spotkanie poprowadzi Mateusz Werner.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Wydanie książki dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Autor: Redakcja IDMN