Dziedzictwo Romana Dmowskiego – „Niemcy, Rosja i kwestia polska”

30 lipca 2021

„Niemcy, Rosja i kwestia polska” to tytuł drugiego odcinka cyklu dyskusji pt. „Dziedzictwo Romana Dmowskiego”. Tym razem dr hab. Paweł Skibiński wraz z prof. Krzysztofem Kosińskim omówili rozprawę geopolityczną Dmowskiego z 1908 roku.

Podręcznik do historii i geopolityki

Po omówieniu jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Romana Dmowskiego, przyszedł czas na kolejny owoc jego twórczości. Wydana w 1908 roku książka „Niemcy, Rosja i kwestia polska” omawia położenie sprawy polskiej, bieżącą sytuację na arenie międzynarodowej oraz kondycję naszych dwóch zaborców – Niemiec i Rosji.

–  Jest to podręcznik. Podręcznik geopolityki, podręcznik do historii, polityki mocarstwowej, polityki rozumianej jako organizacja narodu, społeczeństwa – powiedział w trakcie rozmowy prof. Krzysztof Kosiński z IH PAN.

Aktualność dzieła

Jak zauważyli rozmówcy, pomimo upływu lat, sposób myślenia Dmowskiego o polityce międzynarodowej i relacjach Polski z Niemcami i Rosją pozostaje w dużej mierze aktualny.

– To książka, którą powinniśmy odczytywać na nowo. Z pewnością, każdy polski polityk czy każda osoba aspirująca do tego miana powinna tę książkę znać – dodał prof. Kosiński.

Więcej o cyklu rozmów „Dziedzictwo Romana Dmowskiego” można przeczytać tutaj.

Całość rozmowy dostępna na YouTube pod adresem.

Autor: Redakcja IDMN