10 grudnia – 108 lat temu urodziła się Wiktoria Ulma

10 grudnia 2020

Żona Józefa Ulmy, rolnika z Markowej pod Łańcutem, zamordowana wraz z nim i siedmiorgiem dzieci za ukrywanie Żydów. Służebnica Boża Kościoła Katolickiego.

Pochodziła z rolniczej rodziny Niemczaków. Uczęszczała na kursy Uniwersytetu ludowego w Gaci koło Przeworska. W 1935 r. poślubiła Józefa Ulmę właściciela kilkuhektarowego gospodarstwa w Markowej, pszczelarza, działacza ZMW Wici i pasjonata fotografii.

W drugiej połowie 1942 r. Ulmowie przyjęli pod swój dach ośmioro żydowskich uciekinierów. Wiosną 1944 r. zostali zadenuncjowani przez granatowego policjanta, który zagarnął ich majątki. Rankiem 24 marca t.r. niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali małżeństwo Ulmów oraz szóstkę ich dzieci z których najstarsze liczyło 8 lat, a najmłodsze półtora roku. Ekshumacja wykazała, że podczas egzekucji, będąca w dziewiątym miesiącu ciąży Wiktoria, zaczęła rodzić. Razem z Ulmami zginęli również wszyscy przez nich ukrywani Żydzi.

Od 2003 r. trwa proces zmierzający do beatyfikacji całej rodziny, której los stał się symbolem martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom. Jej imię nosi Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, które otwarto w Markowej 17 marca 2016 roku w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Autor: Redakcja IDMN