Uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2023 obrazek_wyróżniający

W środę, 1 marca br. przedstawiciele IDMN wzięli udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN uczestniczył w uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem ofiar Terroru Komunistycznego przy kościele św. Katarzyny na Służewiu. Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, której inicjatorem był Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Wydarzenie poprzedziło uroczyste złożenie wieńca pod Epitafium „Żołnierzy Wyklętych” w Bazylice. 

Złożenie kwiatów

W godzinach porannych prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN wziął udział w obchodach święta przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy kościele św. Katarzyny na Służewiu, gdzie w asyście Wojska Polskiego zostały uroczyście złożone kwiaty i zapalone znicze. Po zakończeniu ceremonii uczestnicy odwiedzili „Kapsułę czasu” i głaz nad prochami ofiar Informacji Wojskowej na Starym Cmentarzu Służewieckim oraz miejsce pochówków ofiar komunistycznych zbrodni na Nowym Cmentarzu.

Msza święta

Msza święta w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” sprawowana była w intencji bohaterów podziemia niepodległościowego. Liturgię celebrował ksiądz kardynał Kazimierz Nycz. W wydarzeniu wziął udział m.in. minister Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta RP oraz prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Przed mszą świętą odbyło się uroczyste złożenie wieńca pod Epitafium „Żołnierzy Wyklętych” w Bazylice. Jednym ze współorganizatorów powstania tego upamiętnienia w ubiegłym roku był także IDMN.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r., a jego inicjatorem był śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. Święto ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej. Data 1 marca upamiętnia mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy zginęli w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy.

Dyrektor IDMN o Narodowym Dniu „Żołnierzy Wyklętych”

Prof. Jan Żaryn w wypowiedzi dotyczącej Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” dla portalu TVP Info podkreślał wagę tego dnia, a także wyjaśniał powody, dla których na trwałe wpisał się on w kalendarz najważniejszych świąt Polski niepodległej.

– Dlatego się wpisał i jest tak dobrze, uroczyście obchodzony, że podmiotem tego święta są niezwykli ludzie, bohaterowie, którzy podjęli niełatwą decyzję, by kontynuować walkę z kolejnym – sowieckim okupantem, bo nie wygraliśmy II wojny światowej, bo ją przegraliśmy, a oni przysięgali 1 września gdy rozpoczęła się wojna, że złożą broń w momencie, gdy Polska stanie się niepodległą – powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN dla TVP Info.

Dyrektor IDMN opowiedział też o licznych uroczystościach odbywających się z okazji dzisiejszego święta, w tym tych organizowanych przez nasz Instytut, a także o miejscach w Warszawie, które warto odwiedzić przy okazji 1 marca, aby uczcić pamięć „Żołnierzy Wyklętych”.

– Te wszystkie inicjatywy bardzo mocno się wkorzeniły w tę obecną polską tradycję obchodów dnia 1 marca, także dlatego, że w samej Warszawie jest wiele miejsc, które należy tego dnia odwiedzić. To gmach Informacji Wojskowej, to Rakowiecka i więzienie mokotowskie, to także miejsca kaźni po stronie praskiej – Strzelecka i wiele innych, to oczywiście Łączka i Powązki, to tam gdzie byli grzebani nasi bohaterowie, a także Służew – zaznaczył prof. Jan Żaryn.

Zachęcamy do wysłuchania całości wypowiedzi na kanale TVP Info. 

Autor: Redakcja IDMN