Wykład „Władysław Przanowski – życie i działalność twórcy Państwowego Instytutu Robót Ręcznych” już za nami!

21 stycznia 2023 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 19 stycznia br. w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie odbył się wykład pt. „Władysław Przanowski – życie i działalność twórcy Państwowego Instytutu Robót Ręcznych”. Wydarzenie towarzyszyło trwającej wystawie „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”.

Przanowski na Andersa 20

Wykład poprowadzony przez Patrycję Mikę dotyczył Władysława Przanowskiego, niezwykle ważnej postaci w historii polskiej pedagogiki, innowatora edukacyjnego dwudziestolecia międzywojennego, inżyniera i działacza społecznego.

Prelegentka podkreślała ponadczasowość metod nauczania opracowanych w stworzonym przez Przanowskiego Państwowym Instytucie Robót Ręcznych, które stanowiły polską wersję skandynawskiego slojdu, a prezentowane i znane były także na arenie międzynarodowej.

– Co było ważnym punktem działalności Instytutu? Wystawy i zjazdy organizowane w Polsce, lokalnie, gdzie mogli się wystawiać uczniowie ze swoimi pracami, jak również wystawy międzynarodowe, kiedy do Polski, zjeżdżali ludzie z całej Europy i ze świata: Stanów Zjednoczonych, Japonii i Indii, z krajów, które bardzo interesowały się slojdem i polskimi pracami ręcznymi – powiedziała Patrycja Mika podczas wykładu.

Innowator wielu dziedzin

Wykład skupiał się głównie na tych obszarach działalności Władysława Przanowskiego, które w szczególności związane były tematycznie z wystawą prezentowaną w naszym Centrum Edukacyjnym o dzieciństwie w ubiegłym stuleciu. Podkreślono zasługi pedagoga w kontekście relacji wśród dzieci i młodzieży, które umacniały się w trakcie wspólnych robót ręcznych, pionierskość Przanowskiego w tworzeniu samorządów szkolnych oraz oficjalne wprowadzenie przez niego do systemu szkolnictwa przedmiotu „roboty ręczne”, traktowanego na równi z pozostałymi zajęciami.

„Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”

Wydarzenie towarzyszyło wystawie „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”, którą można aktualnie oglądać w Centrum Edukacyjnym IDMN. Ekspozycja przedstawia przez pryzmat różnych dziedzin życia, w tym zagadnień związanych z edukacją, to co kształtowało postawy polskich dzieci z końca XIX i I poł. XX wieku, które w wielu przypadkach owocowały zasługami o charakterze patriotycznym podczas ważnych momentów w historii naszej Ojczyzny.

Więcej o wystawie i jej wydarzeniach towarzyszących dowiecie się TUTAJ.

Autor: Redakcja IDMN